Bezpłatna wysyłka kurierem DPD już od 299,- pln !!! 

Auto w kolorze chromu – czy warto?

Właściciele samochodów coraz częściej decydują się na modyfikację wizerunku swoich pojazdów. Celem takich zmian jest ukazanie własnej indywidualności, preferencji estetycznych i wyróżnienie się spośród wielu identycznych, niczym nieodznaczających się aut. Współczesne ulice zapchane są samochodami – chcąc wybić się z tłumu, konieczne jest zainwestowanie w innowacyjne sposoby wprowadzania zmian wizualnych. Jedną z metod jest oklejanie samochodów folią chromowaną – na czym polega i dlaczego cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród kierowców?

oklejanie samochodu folia chrom na auto

Czy folia chromowana na aucie to dobry pomysł?

Blask i olśnienie – te dwa słowa śmiało wystarczą, aby określić wrażenie, jakie zrobi samochód, wobec którego zastosowano folię chromowaną. Taka karoseria będzie prezentować się niebanalnie i przykuje uwagę każdego... Warto jednak zastanowić się, czy taka forma zmodernizowania wyglądu auta jest legalna? Okazuje się, że przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne. Jasno mówi się o tym, że żaden pojazd nie może utrudniać poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego, tym bardziej nie może negatywnie wpływać na ogólne bezpieczeństwo. Czy lustrzana karoseria spełnia te warunki? Sceptycy uznają, że nie – efekt, jaki wywołuje lakier chromowany, jest niezaprzeczalny, generuje ryzyko nadmiernego odbijania promieni słonecznych, które mogą oślepić innych kierowców. Z kolei zwolennicy tego innowacyjnego rozwiązania uważają, że skoro przepisy nie zabraniają wprost chromowania auta, to warto je stosować, aby poprawić jego design.

Folia chrom – oklejanie detali samochodu

Wspomniany rodzaj folii generuje niebanalne doznania estetyczne. W związku z wątpliwościami, dotyczącymi jego legalności, producenci polecają wykorzystywać chromowanie auta wyłącznie do jego elementów. Można zatem wykreować chromowane lusterka, spojlery, listwy i inne części, aby nieco podrasować wygląd pojazdu, jednocześnie unikając ewentualnych, nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Istnieją jednak samochody, oklejane chromowaną folią w całości – chcąc skorzystać z takiego rozwiązania, warto uprzednio skonsultować się z przedstawicielami prawa oraz diagnostyczną stacją kontroli. Tam z pewnością można uzyskać kompleksową wiedzę i zweryfikować możliwość chromowania.

Zobacz też: Guma w sprayu - opinie, czy warto?

Czy zmianę koloru karoserii trzeba zgłaszać w urzędzie?

To pytanie nurtuje wielu właścicieli pojazdów, którzy planują nieco zmodyfikować styl swojego auta. Wątpliwości pojawiają się, ponieważ nikt nie chce mieć problemów i popadać w konflikt z prawem. Warto zaznaczyć, że nie ma obowiązku zgłaszania zmiany koloru lakieru, zatem niewielu kierowców decyduje się na to, gdyż nie chcą oni dokładać sobie zmartwień i pragną ograniczyć konieczność wizyty w urzędzie. Urzędnicy różnie reagują na chęć dokonania modyfikacji w systemie – okazuje się jednak, że nieraz warto uparcie dążyć do wprowadzenia przekształceń w dokumentacji, gdyż informacja o kolorze nadwozia samochodu może stać się znacząca. Kiedy? Kolor karoserii warto zgłosić u ubezpieczyciela, który zaktualizuje dane, co uchroni kierowcę przed potencjalnymi nieprzyjemnościami, w przypadku gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania – jest to bardzo ważne podczas dokumentowania stanu samochodu do ubezpieczenia AC. Równie istotna jest zgodność koloru lakieru z numerem VIN – szczegółowa kontrola samochodu przez policję nie będzie wtedy generowała komplikacji.

Wszystkie te sytuacje odnoszą się jednak do trwałej zmiany lakieru – nie mają one zastosowania w przypadku oklejania samochodu folią, gdyż taka modyfikacja uznawana jest za czasową i nie wymaga zgłaszania w żadnych urzędach.

Jakie zalety ma chrom na auto?

Wielu kierowców – pomimo wspomnianych wątpliwości – decyduje się na oklejanie samochodu folią chromowaną. Istnieje bowiem szereg niezaprzeczalnych walorów takiego rozwiązania:

  • montaż folii przebiega szybko i sprawnie, jeśli zostanie powierzony profesjonalistom,
  • jest to tańsza alternatywa dla lakierowania samochodu – nowy kolor można zatem uzyskać przy jednoczesnych oszczędnościach, a rezultaty są imponujące,
  • każdy może zdecydować się na kolor, który najbardziej mu odpowiada – do wyboru jest nie tylko standardowy kolor srebrny, ale również inne barwy, które trafią w preferencje najbardziej wymagającego kierowcy,
  • oklejanie daje niebanalny rezultat i gwarantowane wyróżnienie się z tłumu – chromowana folia generuje niesamowity, lustrzany efekt, który pozwoli na uzyskanie indywidualnego i oryginalnego designu,
  • folia jest trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także stanowi warstwę ochronną dla oryginalnej karoserii,
  • łatwy demontaż – jeśli chromowany efekt znudzi się, można bez problemu wrócić do pierwotnego wyglądu samochodu.

Wydaje się zatem, że folia chrom na samochód może znacznie poprawić jego wizerunek, a dzięki wspomnianym walorom jej zastosowania, jest coraz częściej wybierana przez kierowców. Kto nie chciałby bowiem zachwycać innowacyjnym i oryginalnym designem swojego pojazdu? Miłośnicy motoryzacji bez wahania odpowiedzą zatem, że warto wybrać taki rodzaj folii do oklejenia.

Śledź nas na Facebooku